Zapiš se do fanclubu a získej reklamu na blogu!
Scalex hodnotí: Jak finalistům sednou duety a další nedělní hity?

7. května 2011 v 18:12 | _Lucy_ |  Novinky
SUPERSTAR: Finalisté s Helenou Vondráčkovou
Když Leoš Mareš prozradil, že hvězdnými hosty nedělní SuperStar budou Jiří Korn a Helena Vondráčková, většina diváků čekala, že všechny zpívané písně budou právě od těchto interpretů. Ale skutečnost je pestřejší. Jiří s Helenou zazpívají v úvodu i závěru pořadu, ale z úst soutěžících se polinou písně, které byly obrovskými hity v době, kdy ještě na Hradě seděl prezident, který byl československý i svojí mluvou. Songy finalistům totiž vybírala právě Helena Vondráčková a rozhodla se "potrápit" je šlágry svého mládí.
Pro mnoho mladých diváků to možná budou vykopávky, ale jedno je jisté - kvalitnímu hitu neublíží ani roky. Dokáže zapůsobit i dnes, stejně jako působil před třiceti lety. Čím nás tedy soutěžící překvapí?
klikni na celý článek

Alžběta Kolečkářová - A ty se ptáš, co já (ABBA, Helena Vondráčková)
Obrovský hit švédské skupiny ABBA The Winner Takes It All u nás nazpívala Helena Vondráčková, a tak se stal hitem i v našich krajích. Bětka má silný a znělý hlas, který se na tuto píseň plnou dlouhých tónů hodí. Neměla by ale předvádět některé hlasové manýry a příliš píseň "modernizovat" různými kudrlinkami.
Petr Ševčík - You Can't Hurry Love (Diana Ross, Phil Collins, Marie Rottrová)
Původně tuto svižnou skladbu zpívaly The Supremes a mnoho lidí ji má spjatou s hlasem Diany Ross. Mnohem známější a úspěšnější verzi nazpíval Phil Collins - předpokládám, že právě toto aranžmá nám Petr předvede. Skladba má i český text, pod názvem "Na lásku máš čas" ji u nás proslavila Marie Rottrová. Pro Petra by to po pěvecké stránce neměl být problém, je to rychlá popová věc, ale zdaleka není pro zpěváka tak snadná a pohodová, jak se na první poslech jeví. Čistá intonace je zde absolutní nutností.
Michal Šeps - Obchodník s deštěm (Kryštof)
Jediná písnička, která nezapadá do celkového konceptu, protože jako jediná je moderní a současná. Nu ale on celý Michal Šeps nezapadá do celkového konceptu SuperStar, protože je naprostým originálem a unikátem mezi soutěžícími. A tak spolknu svoji nespokojenost s tím, že nedostal nějakého pěkného Milana Chladila nebo - pokud bychom chtěli být hodně Šepsovští - třeba Džus Blues od Rudyho Kovandy a poslechnu si i Obchodníka s deštěm,
Lukáš Adamec - It's Not Unusual (Tom Jones)
Nemýlím-li se, tak tento flák nikdo česky nenazpíval. Až se tomu divím, taková profláklina! Toma Jonese si u nás každý spojuje s Martinem Chodúrem, takže bude zajímavé slyšet jeho píseň z jiných než z Martinových úst. Doufejme, že se Lukášovi vrátil jeho zdravý silný hlas a ukáže, že není jen testosteronovým rockerem, ale že dokáže zazpívat chlapáckou píseň i v jiném žánru.
Gabriela Gunčíková - Lásko má, já stůňů (Helena Vondráčková)
Další Helenku si v soutěži vystřihne Gábina a bude to velehit Karla Svobody z muzikálu Noc na Karlštejně. Notoricky známý song je opět postaven na dlouhých a znělých tónech. Gábina má tendenci si do zpěvu přidávat chraplák za všech okolností, a tak mě zajímá, jestli se tentokrát od tohoto prvku oprostí a zazpívá to s maximální čistotou. Náročná pro ni bude i práce s dynamikou. Gábina je zvyklá zpívat středně a naplno. Potichu moc ne. Takže tady se ve slokách ukáže, jak (a jestli) dokáže být pěvecky něžná.
Martin Kurc - Wake Me Up Before You Go Go (Wham!)
Tuto skladbu od skupiny Wham! si pamatuju z nějaké totáčové estrády, kde zněla tuším pod názvem "Každý z nás ať tančí go-go" a milosrdná skleróza už vytěsnila, kdo to v češtině spáchal. Nemůžu si pomoci, u této juchavé skladby se mi vybavuje Haberův výstižný termín. Tato pesnička je grc. A nedovedu si představit, jak něco takového zazpívá zrovna Martin, jehož doménou jsou klidné baladické songy. To je skladba za trest a na Martinově místě bych z toho udělal totální šepsovinu a ultraparodii, protože jinak to bude mít při hlasování hodně nahnuté.
Martin Harich - Hard Day's Night (Beatles)
Populární "izbina" (odvozeno od fonetického přepisu počátečních slov skladby - "it's been a"), kterou musel mít ve svém diskokufříku každý DJ. Jeden z nejznámějších songů legendárních Beatles. Od Martinova podání očekávám omlazení a osvěžení této pecky. Ona je mladistvá už sama o sobě, i když je jí neuvěřitelných 47 let, ale Martin tomu může dát ještě trochu jiný šmrnc. Tedy pokud si dá pozor a nebude šišlat jak Bára Tachecí.
Gabriela Gunčíková + Lukáš Adamec - Cose della vita (Eros Ramazzotti + Tina Turner)
Zvláštní poprockový duet, který se tváří tvrději, než jaký nakonec ve skutečnosti je - má spíše drsnější podklad a kytarová sóla. Tina je sice rockerka par excellence, ale od Ramazzottiho se rock čekat nedá, pouze tvrdší pop. Od Lukáše Adamce ovšem ano. Zajímá mě, jestli jeho pojetí této skladby bude více rockové. Každopádně mi udělalo radost, že zazní takovýto "plnotučný" duet, který má opravdu koule (i když na straně Tiny, nikoli Erose).
Alžběta Kolečkářová + Michal Šeps - I Got You Babe (Sonny+Cher, UB40)
V podkladech k SuperStar je sice uvedeno, že jde o duet Sonnyho a Cher, ale jsem si jistý, že v tomto duetu nebude použita jejich verze, ale verze od skupiny UB40, což je čistokrevné reggae. Na duet jsem hodně zvědavý. Michal se zatím ukázal jako svérázný sólista, ale v duetu bude muset dát prostor Bětce a bude muset dbát na to, aby jeho a její zpěv byl v rovnováze, aby to byl duet, z nějž nikdo "netrčí" a v němž nikdo nezaniká. Michal zatím v soutěži předčí má očekávání, a tak předpokládám, že i tuto neděli mi vyrazí dech dobrým výkonem. Od Alžběty, která před SuperStar také zpívala reggae, také větší problémy neočekávám.
Petr Ševčík + Martin Kurc + Martin Harich - All For One (Sting + Adams + Stewart)
Velmi vysoko položená věc, postavená pro tři romantické poprockové hlasy. Je mi jasné, čí part si vystřihne Martin Kurc, ale nevím, co zbylí dva pánové. Krásná balada, která by se povinně měla vysílat všem zpěvákům, aby viděli, jak všichni pánové zároveň vynikají a zároveň si dávají prostor a "nelezou si do zelí". Úžasné vyvážené. Trio Ševčík, Kurc a Harich má sice trochu horší pozici v tom, že to zatím nejsou takové osobnosti, takové persóny, jako Sting s Adamsem a Stewartem, ale rozhodně to může být zajímavý pokus o zazpívání této klasiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 s-h-a-t-t-u-c-k-i-t s-h-a-t-t-u-c-k-i-t | Web | 7. května 2011 v 19:12 | Reagovat

Supr blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama